Günümüz koşullarında tabelalar firmanın dış dünyaya açılan yüzü olmakla beraber firma ile müşterileri arasındaki iletişimi sağlamaktadır. Artık insanlar tabelanın üzerindeki yazıdan daha çok gelişen teknoloji ile beraber işletmesinin dış cephesine dikkat etmektedir.

Tabela Tasarımını Kim Yapar ?

Tabela tasarımı alanında uzman grafik tasarımcılar tarafından yapılmalıdır.  Tabela tasarım diğer tasarımlardan çok farklı düşünülmesi gereken bir alandır. Yani göz doktoru kırık çıkıktan anlamadığı gibi her grafik tasarımcı da tabela tasarımından anlamamaktadır. Tabela tasarımı günümüzde tabela üretimini yapacak firmanın tarafından yapılması daha doğru olacaktır.

Tabela Hangi Programla Tasarlanır?

Tasarımcı kendini hangi programda rahat ve profesyonel hissediyorsa o programı kullanmasında fayda olacaktır. Genellikle tasarım için vektör tabanlı programlar Adobe İllustratör, Corel Draw gibi kullanılır.Görsel sunum için ise 3ds max, photoshop,  solidworks gibi programlar kullanılır. Vektör tabanlı program kullanılmasının amacı tabela ölçüleri verilirken sınırsız büyütme küçülmede kalite bozukluğu olmamasıdır. Ayrıca vektör tabanlı programlardan üretime dosya verme olanağıdır. Rahatlıkla cnc router, lazer kesim gibi birimlere dosya iletilip üretim yapılabilmektedir.

Tabelada Yazı Tipi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Tasarım yapılırken sade ve anlaşılır bir yazı tipi kullanılmalıdır. Çok ince  ve el yazı tiplerinden kaçınılmalıdır.  Tasarım yapılırken tabelanın yapım tekniği de göz önünde bulundurulmalıdır. Işıklı kutu harf bir tabela yapacağımızı düşünürsek çok ince yazı tiplerinin içerisine led modül sığdırmak sıkıntılı olacaktır. El yazısı ile bir tabela yapılacağını düşünürken eğer gece sadece yazıda ışık patlaması olacağı için karakterler tam seçilemeyecek okunması zorlaşacaktır.

Tabela Hangi Renk Olmalıdır ?

Evrende bulunan ana renklerin insan psikoloji üzerinde etkileri vardır. Her renk farklı bir anlam taşımaktadır bu yüzden tabela üzerinde dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri de tabelada renk kullanımıdır.

Kırmızı iştah açıcı ve kan akışını hızlandırır bu yüzde restoranlar kırmızıyı ağırlıklı kullanmalıdır. Ayrıca kırmızı renk gençliğe de hitap etmektedir bu yüzden Nike, Puma, Levi’s gibi markalar kırmızı rengi kullanmaktadır.  Beyaz renk saflığı ve temizliği, kahverengi insanın hızı hareket etmesini gri ise yavaşlığı , siyah hırsı ve gücü temsil etmektedir.

Sıradan ve çekici olamayan bir tabela sahip olan bir işyeri müşterinin de dikkatini çekmez, Böylelikle müşterinin işyerine girmesi zorlaşır satışlarda düşüklük yaşanmaktadır. Dolayısıyla satış yapmak firmanın dış cephesindeki reklamdan başlar.

Daha çekici bir tabelaya sahip olmak istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz. Size ve firmanıza en uygun tabela tasarımı profesyonel şekilde grafik tasarım ekiplerimizce yapılmaktadır.

 

Leave a Reply

Hemen Ara
Adres