Pleksi Kutu Harf  Nasıl Yapılır ?

Pleksi Nedir ? Özellikleri ve kullanım alanları nerelerdir?

Pleksi (plexiglass) , renkli, renksiz, saydam çeşidi bulunan plastik bir malzemedir. Kolay işlenebilen, delinebilen, hafif bir yapısı vardır. Çeşitli ebat ve büyüklüklerde ölçüleri bulunmaktadır. Maket bıçağı veya özel makinalar yardımı ile kesilmektedir çok kaygan ve sağlam bir malzeme olmasından ötürü keserken dikkatli olmak gerekir. Işık geçirgenliği yüksek ve darbelere karşı dayanıkdır. Pleksiglas ışığı geçiren bir malzemedir ve darbelere kar

şı dayanıklı bir malzemedir. Keskin kenarlı değildir. Yaralanmalara sebep olmaz. Yüksek ısıyla kolay şekillendirilir. Hem ışığı geçirmesi hemde şekillendirilebilir bir yapıda olmasından dolayı reklam sektöründe çokça kullanılmaktadır.

Difüzörlü ve difüzörsüz olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Difüzörlü pleksi ışığı levhanın her yerine homojen yayabilen üstün teknolojiye sahip bir akrilik levhadır. Difüzörsüz levha ise tam tersidir ışığı geçirmez.

Pleksiglas kutu harf tabela nasıl yapılır ?

Öncelikle yapımı zahmetli ve sabır isteyen bir iştir. İlk etapta elimizde cnc üzerinde kesim yapılabilecek bir çalışmamızın olması gerekmektedir. İşe çalışmamıza giden pleksi miktarını tespit ederek başlıyoruz daha sonra pleksimizin içine kullanacağımız dekotamızın ebatını belirliyoruz dekota kullanmamızdaki amaç ledleri dekotanın üzerine tutturup onuda hem zemine hemde pleksimize tutturmak için hemde malzememizin daha dayanıklı olması için

Pleksiglas kutu harf yapmı için neler gerekli ?

Pleksiglas levha , dekota , sıcak hava tabancası , bol miktarda yapıştırıcı , çift taraflı bant , silikon , bol miktarda vida , maket bıcağı, el matkabı, kalın yumuşak uzun bir iplik veya tel , zımpara , havya , lehim teli , kablo, elektrik bandı

Pleksimizi ve dekotamızı cnc veya lazer makine aracılığıyla çalışmamıza göre kestirmemiz gerekiyor. Pleksimizi yüz üstü düzgün temiz bir yere yatırıyoruz pleksimizin etrafını dönmek için kestirmiş olduğumuz pleksinin yüzündeki jelatinini çıkarıyoruz eğer ki sökmezseniz yapıştırdıktan sonra sökmeye kalkarsanız çok zorlanırsınız yırtılabilir. Almış olduğumuz yapıştırıcı vasıtasıyla ön yüze yan şeritleri dik bir şekilde yapıştırıyoruz daha sonra harfimizin ebatı ve boyutuna göre ısı tabancası ile mikayı yumuşatarak tabi fazlada yumuşatmamaya dikkat edin çünkü pleksinin formunu bozarsanız yamuk yumuk olabilir içine kestirdiğimiz dekota oturmayabilir. Acele etmeden yavaş ve dikkatli bir şekilde adım adım pleksimizi ısıtıp dönüyoruz istediğimiz formu aldığında yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz bu işlem için uhu , 404 gibi yapıştırıcılar kullanmayın işe yaramaz özel kuvvetli yapıştırıcılar kullanmanızı tavsiye ederim.

Harfimizi bitirdikten sonra dekotamızı mika harflerimizin içine oturtup bakıyoruz eğer oturmayan kısımlar varsa dekotamızı düzeltiyoruz daha sonra dekotamıza aydınlatma için ledlerimizi diziyoruz. Led seçimi size kalmış genelde takoz led diye tabir edilen ledler kullanılır tabi iç mekan ucuz şerit ledleride kullanan reklamcı arkadaşlarımız oluyor bu durumda led ilk yağmuru gördüğünde patlıyor veya da dış mekan şerit ledi kullanıyorlar bu durumda da aydınlatması zayıf kalabiliyor ledlerimizi dizdikten sonra varsa lehim işlerini hallediyoruz eğer ledlerimizin yapışkanı yoksa altına çift taraflı bant kullanıyoruz ve yapıştırıyoruz daha sonra ledlerimizin kabloları havada duruyorsa silikon vasıtası ile bunu toplayıp dekotaya tutturabilirsiniz bunu yapmamızdaki sebep ışığı yaktığımızda kabloların pleksimizin üzerine gölge düşürmemesidir. Bir matkap aracılığı ile dekotamızdan küçük bir delik açıp ledlerimiz için elektrik vereceğimiz kablomuzu o delikten dışarı sarkıtıyoruz. Kutu harfimizin kapağını kapatıyor ve ince uclu bir matkap aracılığı ile dekotaya tutturabilmemiz için mümkünse görünmeyecek yerlerden bir kaç tane delik açıyoruz daha sonra oraya vida takarak dekota ve mikamızın bağlantısını sağlamış oluyoruz.

Genel hatlarıyla pleksi kutu harf uygulamasının yapılışını anlatmaya çalıştım en başta da söylediğim gibi pleksi kutu harf yapmak zor bir iştir ve uzman kişiler tarafından yapılmasını öneririm. Bu bağlamda firmamız Erek Reklam ‘ dan teklif almayı unutmayınız.

BİZE ULAŞIN

Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz.

Bizi arayarak ve ofisimize uğrayarak fiyat teklifi alabilirsiniz.

Tel: 0312 245 60 06            Mobil: 0555 048 91 92
Email: erekreklam@gmail.com

Showroom – Tasarım Ofisi Adres

Kazım Karabekir Mahallesi, 2059. Sk. No:7 (Kazım Karabekir Ptt Karşısı) Etimesgut/Ankara

Tabela Üretim – Atölye Adres

Alsancak Mahallesi 2152 Sokak 5/B Etimesgut/Ankara

Leave a Reply

Hemen Ara
Adres